Вирощування пшениці в Україні

02.05.2019
Выращивание пшеницы в Украине

Вирощування пшениці в Україні – специфіка і ефективність

В аграрній галузі України одну з важливих ролей виконує вирощування пшениці для внутрішнього ринку і на експорт. Дана культура широко використовується у світовій харчовій галузі, з неї виготовляють борошно, яке йде на приготування хлібобулочних, кондитерських і макаронних виробів. Також пшеницю застосовують при виробництві біопалива й алкогольних напоїв. Продукти переробки зерна йдуть на виготовлення комбінованих кормів для сільськогосподарських тварин і птиці.

Головні різновиди, типи та класи пшениці в Україні

Як аграрна культура вона налічує кілька тисяч сортів і безліч різновидів, найбільше з усіх злакових. Крім загальноприйнятих на світовому рівні сортів, існують ще численні місцеві. За сферою використання існує промислова, харчова, кормова та посівна пшениця. Класифікація даної зернової культури відрізняється від стандартної, загальноприйнятої в біології. Головними характеристиками, за якими визначається клас, є форма стебла, колоса та зерна, також важливий хімічний склад зерна.

За ботанічними критеріями та періодом дозрівання класифікується на такі основні типи:

 • Ярова – м’яка чорвонозернова, тверда бурштинова та м’яка білозернова;
 • Озима – м’яка чорвонозернова та білозернова.

Основні класи пшениці

На міжнародному рівні використовується певна класифікація, яка визначає якість, систематизує зерна за різними аспектами. Залежно від показників, згідно цієї класифікації, зерно пшениці підрозділяється на шість класів, які об’єднані в такі групи:

 • Група А (I, II і III класи). Сильні сорти високої цінності, які використовуються в борошномельній промисловості та хлібопекарській галузі, таке зерно йде на експорт в інші країни.
 • Група В (IV і V клас). Тверді сорти, які застосовуються в продовольчих цілях (для виготовлення борошна, макаронних виробів, крупи). Додатково таку пшеницю доповнюють (насичують) сильними сортами, які характеризуються більш високим вмістом білків та клейковини.
 • VI клас. Являється кормовим, так званим, фуражним типом, який йде на виробництво кормових сумішей комбінованого виду для сільськогосподарських тварин і птиці.

Так як класи пшениці вказують на її якість, відповідно вони впливають на формування закупівельної ціни. До базових показників, за якими встановлюється клас, відносяться такі характеристики:

 • Зовнішній вигляд та відтінок;
 • Наявність запаху;
 • Скловидність;
 • Наявність пророслого зерна;
 • Частка домішок;
 • Якість клейковини та її відсоток.

Класи пшениці в Україні регламентовані державним стандартом ДСТУ 3768: 2010 року (ГОСТ 3768: 2010). В цьому нормативному документі прописані показники якості зерна, за якими робиться класифікація (за найменшим значенням будь-якого показника). Якщо, наприклад, за всіма значеннями визначається клас II і тільки по одному IV, то заключним після аналізу буде IV.

Яра та озима посівна пшениця

Крім вищеописаної класифікації зерно пшениці, в залежності від термінів посіву та дозрівання, буває озимим і ярим. Головна їх відмінність в період вегетації, коли можливі сходи, зростання та розвиток культури. Розглянемо основні характеристики та відмінні риси:

 • Ярова. Виростає та зріє приблизно за 100 днів, для пророщування необхідна температура +12- +13 градусів, витримує заморозки до -6 градусів. Боїться температурних перепадів, але стійка до засушливих періодів. Вимоглива до якості ґрунту, її не можна сіяти в кислу землю, не виносить сусідства бур’янів. Зерна більш якісні, бувають твердих або м’яких сортів. З неї виготовляють самі високоякісні макаронні вироби, отриману муку застосовують в хлібній та кондитерської галузі.
 • Озима. Період дозрівання становить близько 280 днів. Рекомендований час посіву в кліматичних умовах нашої країни – з середини вересня по 20 жовтня. Добре витримує температурні перепади, стійка до бур’янів, але дуже вимоглива до якості ґрунту. Рекомендована для вирощування в регіонах з родючими ґрунтами. Також здатна витримувати температуру до -17 градусів, а при наявності снігового покриву навіть до -25. Врожайність на 15-25% вище, ніж ярої, але вона дуже залежить від раціональності та правильності «підживлення». Буває тільки м’яких сортів.

У південних регіонах України великі території полів засівають озимими сортами. В умовах посушливого клімату і родючих ґрунтів вона дає високу врожайність продовольчого зерна високої якості. Якщо з озимими посівами виникли проблеми, після зими більша частина сходів загинула, за допомогою підсіву ярої пшениці можна виправити ситуацію. Таке рішення буде економічно виправданим.

Технологія посіву озимої пшениці в Україні

Перш за все важливо оцінити якість ґрунту, провести контроль його кислотності в лабораторних умовах. Якщо ґрунт кислий, виконується його вапнування. Так як дана культура має слабку кореневу систему, слід провести якісну обробку землі, прибравши залишки попередніх рослин, особливо якщо це були соняшник чи кукурудза. Найкраще сіяти озиму на пологій рівній території, так як на схилах сніг і дощова вода не затримуються, а в низинах вона навпаки буде накопичуватися, що для сходів згубно.

Посівна пшениця повинна бути прокалібрована, перебрана від насіння бур’янів. Щоб отримати кращі сходи, їх стійкість до шкідників і поширених захворювань, обов’язково слід провести відповідну хімічну обробку. Закладення посівного насіння здійснюється механічним способом на глибину 3-5 сантиметрів. Орієнтовні терміни посіву 15 вересня – 20 жовтня в залежності від погодних умов та характеристик використовуваного сорту. Після посіву потрібно поверхню ґрунту закатати, що забезпечить більш якісну схожість.

Коли наступить весна, слід обов’язково провести огляд полів, оцінити ступінь збереження сходів після зими та їх втрати. Надземну частину стебла після пробудження потрібно підгодувати добривами азотистого типу, щоб стимулювати його швидке зростання.

Вирощування пшениці в Україні – врожайність і експорт

У нашій країні за врожайністю серед всіх зернових культур пшениця займає друге місце після кукурудзи. А ось по прибутковості вона поступається рису, гречці та кукурудзі. Звичайна середня врожайність на території України становить близько 3,5–5 тонн зерна із одного гектара.

За офіційними даними від Міністерства аграрної політики та продовольства валовий збір зерна пшениці в 2018 році склав 24,5 млн тонн. Експортувалося в інші країни 17,2 млн тонн. Під урожай 2018 року було засіяно 6, 611 млн гектар українських полів, з яких 196 тис. га – ярова, 6,415 млн га – озима. Під урожай 2019 року засіяно 6,649 млн га полів, з яких 180 тис. га – ярова, 6,469 млн га – озима.

Середня ціна на зерно при оптових продажах становить близько 5 500 грн/т. При цьому пшениця 2 класу коштує близько 7000 грн за тонну. За прогнозами експертів в поточному році зростання ціни на зерно складе 3-5%.

Контакти

АДРЕСА
Київ, вул. Гарматна 6, офіс №16.
ТЕЛЕФОН