Вирощування соняшнику на Експорт

01.05.2019
Выращивание подсолнечника на экспорт

Вирощування соняшнику в Україні на експорт

Соняшник – одна з небагатьох аграрних культур, яка здатна давати непогані врожаї навіть при нестачі вологи та поживних елементів, приносячи тим самим хороший прибуток аграрникам. Територія України розташована в декількох кліматичних зонах, тому вирощування соняшнику в тому чи іншому регіоні може мати проблеми. Найбільш часті – бур’яни, нестійкість до захворювань, молі та гнилі. Допоможе з цим впоратися правильно підібране насіння і технологія вирощування соняшнику для внутрішнього ринку або на експорт.

Вирощування соняшнику в Україні на експорт

За останні роки український аграрний ринок демонструє зростання поставок на експорт соняшнику та продуктів його переробки. Обсяги вирощування насіння соняшнику починаючи з 2000 року виросли в чотири рази, а потужності їх переробки збільшилися в сім разів.
У 2018 році українськими аграрниками було зібрано 13,7 млн тонн насіння соняшнику. При цьому поставки на експорт даної продукції зменшилися на 20%. За даними Державної фіскальної служби України, які представлені на офіційному сайті, в країни зарубіжжя наша держава експортувала близько 58 700 тонн насіння соняшнику. У порівнянні з 2017 року цей показник менше на 14 530 тонн.

Головні європейські держави, які являються покупцями соняшнику, вирощеного на Україні, це:

 • Італія – 10 140 тонн на суму 4,87 млн $;
 • уреччина – 19 870 тонн на суму 9,55 млн $;
 • Румунія – 4 150 тонн на суму 1,99 млн $.

Актуальні сорти соняшнику та технології їх вирощування на експорт

На території України вирощують численні сорти соняшнику, які адаптовані до наших кліматичних умов. Гарно себе показує насіння української селекції – Одіссей, Армагедон, Ліміт, Богдан, Меркурій, Антей та інші. А також гібриди зарубіжної селекції – Меридіан, Зевс, Дунай, Дністер, СУМО, РИМИ та інші. Дані сорти характеризуються високим показником стійкості до засухи, імунітетом до багатьох захворювань, сірої та білої гнилі, молі.

Варто виділити такі розповсюджені сорти соняшнику:

 • Лакомка. Середньостиглий великоплідний сорт, дозріває швидко (за 110 днів), дає хороший урожай (з 1 га до 35 ц). Має універсальне призначення, насіння завдяки смаковим якостям використовується в кондитерській галузі, а також за рахунок високої олійності (50%) воно йде на виробництво олії. Сорт не потребує при вирощуванні використання пестицидів, зростає при несприятливих умовах, стійкий до спеки, має імунітет до вовчака, молі, борошнистої роси.
 • Суміко. Гібридний середньостиглий сорт, який повністю дозріває за 100-110 днів. Рослина виростає у висоту до 150-170 см. Характеризується підвищеною стійкістю до стресових ситуацій, погіршення погодних умов, зокрема до спеки. Сорт генетично стійкий до гербіцидів.
 • Тунк. Гібридний сорт стійкий до несприятливих умов клімату, до холоду та засухи, адаптований до різних ґрунтів. Не піддається багатьом захворюванням, наприклад, таким як вовчак, різним типам гнилі. Рослина виростає у висоту до 150 см. Зріле насіння характеризуються високою олійністю до 52%, а також підвищеним вмістом білка (до 17%).

Щоб забезпечити врожайність соняшнику, застосовуються спеціальні технології вирощування з використанням гібридного насіння стійкого до гербіцидів певних груп, які входять в систему. Технологій існує безліч, варто відзначити такі:

 • Під Гранстар. Забезпечує контроль та протистояння широколистяним дводольним або однодольним бур’янам, які створюють серйозну перешкоду при вирощуванні соняшнику. Негативний момент – важкість протистояння вовчаку.
 • Під Євролайтінг. Забезпечує можливість контролювати дводольні бур’яни, включаючи багаторічні. Дієва проти широкого спектра бур’янів та захворювань, в тому числі вовчака. Мінімальні витрати, достатньо однієї обробки ґрунту.

Посів соняшника по регіонам України

Основними регіонами, де актуально вирощування соняшнику, являються центральні та східні області нашої країни. Також актуальна дана культура на півдні України. Найбільш родючим є ґрунти лісостепу, полісся і степів. Протягом останніх аграрних сезонів посів соняшнику займає все більші площі, істотно збільшуючи його врожайність. Такі тенденції спостерігаються навіть в західних і північних регіонах.

Лідируючі області по посіву соняшнику в 2018 році:

 • Кіровоградська – 587 300 га;
 • Дніпропетровська -583 600 га;
 • Запорізька – 554 600 га;
 • Миколаївська – 544 300 га;
 • Харківська – 513 500 га;
 • Одеська – 405 100 га.

Цікавить вигідна покупка зерна, в тому числі соняшнику? Слід звертатися в аграрні компанії, які спеціалізуються в даній галузі не один рік. Такою є наша компанія “Агрочемпіон”. Наші фахівці завжди в курсі тенденцій вітчизняного і зарубіжного аграрного ринку. Зокрема, ми знаємо все про вирощування соняшнику в Україні на внутрішній ринок та на експорт.

Контакти

АДРЕСА
Київ, вул. Гарматна 6, офіс №16.
ТЕЛЕФОН